Bu yazıda Gartner, Forrester, IDC gibi IT araştırma şirketlerinden ve hazırladıkları raporlardan bahsedeceğiz.

Bilişim firmalar kararlarını verirken güvenilir kaynaklara ihtiyaç duyuyor. Giderek daha karmaşık teknoloji ekosistemleriyle karşı karşıya kalan IT uzmanları mümkün olduğunca az bilgi kirliliğine maruz kalarak bilgilerini en verimli şekilde güncel tutmak zorunda. Bu noktada IT araştırma firmaları ve hazırladıkları raporlar önem kazanıyor.

Gartner, Forrester, IDC gibi bu konuda güven kazanmış firmalar her bir başlık için detaylı raporlar hazırlıyorlar.

Gartner Raporları

Gartner, Inc. bilgi teknolojileri ile ilgili analizler sağlayan dünyanın önde gelen bilgi teknolojisi araştırma ve danışmanlık şirketi. Müşterileri arasında sektörün büyük şirketleri, devlet kurumları ve yatırım şirketleri bulunan Gartner 2001 yılına kadar Gartner Group, Inc olarak biliniyordu.

Gartner analistleri raporlarını Magic Quadrant ve Hype Cycle gibi spesifik, tescilli özel araştırma metodları ile sunuyorlar.

“Magic Quadrant” üreticileri çeşitli endüstrilerde konumlandırmak için kullanılıyor. Dikey eksen Ability to Execute olarak adlandırılıyor. Ne kadar büyük bir şirket olduklari ne kadar paraları olduğu, diğer şirketlerin ne kadar süre ile ürünlerini almaya devam edecekleri şeklinde yorumlanıyor. Yatay eksen Compleness of Vision ise ne kadar çeşitli ve farklı özelliğe sahip oldukları ve yenilerini eklemeye ne kadar niyetli oldukları olarak yorumlanıyor.

Raporların ulaşılabilirliği konusuna gelecek olursak, Gartner içeriğinin yalnızca bir kısmı halka açık. Ancak Magic Quadrant raporu üzerinde yer alan bilgiler genelde sağlayıcı firmalar tarafından duyuruldugundan kısıtlı da olsa internet üzerinden ulaşmak mümkün.

Biraz araştırdığımda raporların nasıl hazırlandığına kadar edinebiliyor oluşum beni şaşırttı. Quora gibi sitelerde eski çalışanların gönderilerini okuyacak olursanız ilginç bakış açıları yakalamanız olası. Linklerden bazılarını aşağıda paylaşıyorum:

Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.