Local Area Network’ler SOHO ve Enterprise olarak ikiye ayrılmaktadır. SOHO Small Office Home Office anlamına gelir.  Bir SOHO ağı içerisinde Ethernet LAN veya Wireless LAN kullanabilir.

Evlerimizde PC’lerimiz bir modem kullanarak ISP’nin router’ına oradan da diğer routerlara erişmektedir. Bu routerlar aralarında mesh oluşturarak internet bağlantısını sağlarlar. Kullanmış olduğumuz modemin portlarını yönetebiliriz (layer-4) bunun yanında DHCP, Routing, Switching gibi fonksiyonları da sağlar. Modemimiz kablo, DSL ve Fiber olabilir.

Eğer yalnızca kablolu bağlantısı olan küçük bir ofis düşünecek olursak en basit şekliyle aşağıdaki gibi bağlanacaktır.

Yine küçük bir ofis için aşağıdaki gibi bir yapı olabilir. Bir router ve switch kullanarak aşağıdaki gibi bağlantı sağlanabilir.

 

Enterprise bir network ise katlara dağılmış bir yapı gerektirecektir.  50-100 PC kablosuz ağlar, wireless ap controller cihazlar, firewall, VPN için ekstra bir firewall, sunucular gibi daha büyük bir yapı gerektirir. Bu yapının ilgili kısmını da aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Temel olarak kat switchleri bir distrubition switch’e bağlanır. Buradan da bir router ile network’ün geri kalanına bağlanır.

 

Kablolama Standartları

Aşağıda T bakır için, X fiber için kullanılır. Referans olması açısından Ethernetin 10BASE-T standardının 10 Mbps olduğunu görüyoruz. Bugün kişisel internet kullanımında bile 10 Mbps hızın yetersiz olduğunu düşünecek olursak altyapının olanağının daha geniş olması gerekir.  Bireysel kullanıcı için 25 Mbps hıza iyi hız denilenebilir.

Hız Adı Standart İsmi Resmi İsmi Kablo Tipi, Maksimum Uzunluğu
10 Mbps Ethernet 10BASE-T 802.3 Bakır, 100m
100 Mbps Fast Ethernet 100BASE-T 802.3u Bakır, 100m
1000 Mbps Gigabit Ethernet 1000BASE-LX 802.3z Fiber, 5000m
1000 Mbps Gigabit Ethernet 1000BASE-T 802.3ab Bakır, 100m
10 Gbps 10 Gig, Ethernet 10GBASE-T 802.3an Bakır, 100m

UTP Kablonun Yapısı ve Pinler

UTP unshielded twisted pair anlamına gelmektedir. UTP bakır kablolar kablonun içerisindeki bakır teller yardımıyla veriyi aktarır. 10BASE-T ve 100BASE-T UTP kablo içerisinde iki çift UTP kablo kullanır. Aslında her bir yön için bir kablo kullanılır. UTP kablo ile aşağıdaki gibi PC ve LAN switch bağlanır. Bu örnekte üstteki ikiliyi PC alttaki ikiliyi switch kullanmaktadır.

Devre oluşturalar aradan basitçe elektrik geçirilir. Her iki tarafta da encoding ile voltaja göre veri kodlanır.

RJ-45 üzerindeki sıralarına iki kabloları her iki tarafta doğru biçimde takılı olmaıdır. Böylece her iki taraftaki tranveriver ve transmitter logic doğru telleri kullanır.  Receiver ve transmitter tarafları yer değiştirse de kablonun her iki yanı aynı olur.

Düz ve Çapraz Kablolar

Straight-through (düz) kabloda 1,2 pinleri öteki tarafta 1,2 yine 3,6 pinleri öteki tarafta 3,6 ya bağlanır. Bu eşleşmeye pinout denir. Düz bakır kablonun pinout’u aşağıdaki gibidir.

10BASE-T ve 100BASE-T düz kablo (straight-through) pin şeması

Straight-through (düz) kabloda ,

 • 1,2 pinleri öteki tarafta 1, 2
 • 3,6 pinleri öteki tarafta 3,6 ya bağlanır.

Dikkat edersek burada farklı tipte pin şemasında sahip cihazlar var. Switch ve PC için transmit (gönderen) ve receive (alan ) taraflar farklı. İki switch için aynı pinleri kullanan cihazlar olacağından çapraz kablo (crossover cable) kullanılması gerekir. Burada 1 ve 2’nin 3 ve 6 ya 3 ve 6 nın 1 ve 2’ye bağlandığını göreceğiz. Böylece pinleri çaprazlayarak transmitter (gönderen) tarafın receiver (alıcı) tarafla eşleşmesini sağlıyoruz.

Crossover (çapraz) kabloda,

 • 1,2 pinleri öteki tarafta 3,6
 • 3,6 pinleri öteki tarafta 1,2 ye bağlanır,

Bağlantı için,

 • Crossover Kablolar: Aynı pin ikilisinden iletim yapıyorsa.
 • Straight-Through Kablolar: Farklı pin ikilisinden iletim yapıyorsa.

Cihazlar,

 • 1,2 Üzerinden İletim Yapanlar: PC NIC, Router, Wireless AP (Ethernet Int.)
 • 3,6 Üzerinden İletim Yapanlar: Hub, Switch

Düz ve çapraz kablolamaya dikkat etmediğinizde yine de çalışıyor diyebilirsiniz. Auto-mdix özelliği ile yanlış kablo takıldıysa bile cihaz bunu algılayıp düzeltebilir. Otomatik olarak cihaz mantıksal yapıyı değiştirerek hatayı düzeltir. Yine de doğru kablolamanın bilinmesi gerekir.

 

100BASE-T için ise (gigabit ethernet) pin şeması 10 BASE-T ve 100BASE-Tden farklılık gösterir. (1,2) ve (3,6) pinlerine ek olarak (4,5) ve (7,8) eşleşir. Cross kabloda yine (1,2) ve (3,6) ve (4,5) ve (7,8) kendi arasında çaprazlanır.

 • Fiziksel standartlar değişse de frame formatı aynıdır.
 • Layer-2 için node’lar vardır.
 • DAC Kablolar
 • Storage’lar İçin Farklı Kablolama