Linux’u öğrenmenin en verimli yollarından biri CentOS ve RedHat dağıtımları yolundan öğrenmek. CentOS dışında Ubuntu Server da özellikle son yıllarda yaygınlaşan bir linux dağıtımıdır. Fakat sektördeki yerini göz önünde bulundurarak öncelikli olarak CentOS ve Redhat yönünden ilerlenmesini daha uygun görüyorum.

Genel kullanıcılar arasında Ubuntu gibi sürümlerin kalabalığından rahatsız olanlar için Archlinux  tercih edilmektedir. Linux distro’larının GUI  içeren ve içermeyen versiyonları bulunmaktadır. GUI kullanımına alışmak pek tavsiye edilmese de yine de GUI teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Linux dağıtımları Gnome, KDE, Xfce gibi farklı masaüstü ortamları i3 gibi tiling manager’lar kullanırlar.  Çeşitli linux dağıtımları distrowatch sitesinden ulaşılabilir.

Redhat’e dönecek olursak, RedHat ticari bir üründür. 1993 den beri sektörde kurumsal destek altyapısıyla hizmet vermektedir. Daha önceden Suse gibi örnekler olsa da zamanla ticari linux alanında RedHat sektördeki yegane işletim sistemi. Bunun dışında Red Hat lisanslamasını ödemeden Redhat stabilitesinden faydalanmak isteyen organizasyonlar CentOS kullanmaya başladı. Ama IBM RedHat’i alınca bu işleyişi değişti.

CentOS un RedHat özellikleri taşıyan sürümünün (yukarıdaki görselde en alttaki) iptal edileceği açıklandı. CentOS burada CentOS Red Hat’in sıralamada önüne geçerek tam stabil olmayan uygulamalar çalışmasına imkan sağlayacak hale geldi. Buna tepki olarak iki geliştiriciden biri Gregory Kurtzer Rocky linux adıyla ayrı bir linux dağıtımı geliştirmeye başladı.

Şu anda Centos kullanan geniş toplulukların gideceği yer Rocky linux gibi gözüküyor. Linux sistem yöneticileri için yazılımın support’u özellikle de end of life tarihleri çok önemli. Eğer linux sisteminiz kapalı devreyse belki o kadar önemli olmayabilir. Ama sürekli production ortamındaysanız ve güvenlik derdiniz varsa elinizdeki dağıtımın güncelliği ve dolayısıyla support’u önemlidir.

Yukarıda görüldüğü üzere CentOS Linux 8 ‘in aktif desteği bu yıl sonunda bitecek.  Bu tarihin öne alınması da benzer şekilde tepki çekti.

  • https://blog.cloudware.bg/en/what-is-centos-stream-the-future-after-centos-8s-end/
  • zdnet.com/article/where-centos-linux-users-can-go-from-here/