Port ve Interface Farkı

Gerçek dünyada bu iki terimi birbirlerinin yerine kullanıldığına şahit olabiliriz, ancak böyle adlandırmak aslında yanlış ve karmaşık problemleri çözerken kafa karışıklığına neden olabilir. Şimdi bu iki terimdeki farklılıklara bir göz atalım.

Port

Portlar, OSI modelinin 1. katmanında, Fiziksel katmanda bulunurlar. Bu katman bir cihazın elektriksel ve fiziksel özelliklerini tanımlar. Örneğin bakır veya fiber medya, gerilimler, hat empedansı, sinyal zamanlaması, düz ya da cross kablo (twisted pair) gibi cihaza bağlanan pinlerin fiziksel şeması, yine koaksiyel veya fiber kabloda single-mode veya multi mode gibi fiziksel özellikler.

Interface

Interface , OSI modelinin 2. katmanında, Data Link katmanında bulunur. Bu katman, ağ aygıtları arasında veri aktarımının fonksiyonel ve prosedürel metodlarını tanımlar. Örn. Serial, Ethernet, FDDI, Token-Ring. Buna ek olarak, bu katman fiziksel katmanda ortaya çıkabilecek hataları algılama ve belki de düzeltme yeteneği sağlayabilir.

Virtual Interface

Bu Interface’lerin herhangi bir aygıtla fiziksel bir bağlantısı yoktur. Örneğin Loopback’ler, Line’lar ve VLAN gibi. Bu interface’ler sanal inteface olarak adlandırılır. Bu inteface’ler hiçbir fiziksel bağlantıları olmamasına rağmen bir ağdaki diğer aygıtlar tarafından adreslenir ve erişilebilir.

Loopback interface gibi arabirimler, pek çok yönlendirme protokolüyle ulaşılabilen cihazların güvenliğini sağlamada çok faydalıdır.

Virtual inteface’lerin bir başka formu ise sub inteface’ler’dir. Frame-Relay gibi WAN bağlantılarında, router’lar ve switch’ler arasındaki VLAN Trunk’larda  ( VLAN’lar arası route’a sadık kalmasını istediğimiz bir router oluştururken veya birden çok VLAN için DHCP adreslemeyi dağıtmada ) kullanılır.

Sonuç olarak, portlar ve interface’ler arasındaki çizgi bulanık olabilir. Gerçek dünyada bu iki terimin birbirleri yerine sıklıkla kullanılıyor.  Karmaşık Network problemlerini çözerken terimleri doğru anlamak bizim için faydalı olacaktır.