Bu yazıda sanallaştırma platformlarında temel ağ çeşitlerinden ikisi olan Bridged ve Host-Only ağ topolojilerini ele alacağız. Sanallaştırma platformu olarak Virtualbox üzerinden örnek vereceğiz.

Not: Bu yazıda VirtualBox Network ayarları ile ilgili kısıtlı bilgi yer almakta, daha detaylı bir anlatım için aşağıdaki blog yazısı okunabilir.

Bridged Networking

Bir sanallaştırma ortamında Guest (misafir) ve Host (ev sahibi) bilgisayarlarınız olduğunu varsayalım. Guest’e Bridged Adapter ekleyecek olursanız VM ana bilgisayar ile aynı fiziksel LAN’a bağlanır.

Bu durumda sanallaştırma ortamı size bir sanal köprü (bridge) emülasyonu sağlayarak Guest’in Host’un network adaptörünü paylaşmasına imkan sağlar.

Guest data paketlerini direk olarak dış networkle değiş tokuş eder ve Host işletim sisteminin network stack‘ini bypass eder. Virtualbox için  VirtualBox NDIS6 driver‘ı gerçek network kartını çalıştırır.  Söz konusu driver sanallaştırma ortamının kurulumu sırasında kurulur.

Görselden de anlayacağımız üzere tüm Guest’ler Host ile aynı LAN içerisinde yer aldı. Bu sayede modem ya da routerdaki DHCP servisinden IP alıp internete çıkmaları mümkün olabilir.

Host-Only Networking

Guest makineye bir Host-only Adapter atandığı zaman sanal olarak oluşturulan LAN için  host-only network denilebilir. Host makinanın da yine  kendine ait bir host-only adapter’i bulunur. Bu adaptör sanallaştırma ortamının kurulumu sırasında oluşturulmuştur. Host-only network e bağlı bütüm VM’ler birbirleriyle sanki fiziksel bir ethernet switch’e bağlıymış gibi iletişim kurabilirler. Örnek oluşturması açısından ağ trafikleri kaydedilebilir.

VM’ler fiziksel bir network interface’ine bağlı olmadıklarından dış networklere erişemezler. Yine de host’u NAT/ICS servisi sağlayacak şekilde konfigüre ederseniz yerel sistemlerin  internet’e gatewayleri olacak şekilde ana makineye erişmelerini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde internete çıkabilirler. Böyle bir NAT servisinin dezavantajı tıpkı router arkasındaki bir private network gibi VM’lerin dışarıdan görünmez ve erişilemez olmalarıdır.

Özel olarak NAT konfigürasyonu yapılmadıysa 172.16.5.0 networkü internete çıkamaz.

Ipconfig Çıktısını İncelemek

ipconfig /all command to list network settings of your system and all connected adapters.

Bu yazıda virtualbox kullanılan bir makine üzerinde ipconfig  çıktısını inceleyeceğiz.

ipconfig /all komutu bilgisayar üzerindeki network adapter’lerinin bilgisini bize gösterir. Adapter’ler sanal ya da fiziksel olabilir. Virtualbox gibi bir sanallaştırma sistemi kurduğumuzda host bilgisayarımız üzerine sanal bir network adaptörü eklenir.

Sunucu üzerinde bir adet host-only network kurduğumuzda host bilgisayarımız üzerinde bu networke manual olarak IP verdik.

Mevcut durumda host makinamızda iki adet adapter kullanımda olacak:

Host’u Ev Network’üne Bağlayan Adapter: Bilgisayarımız üzerinde daha önceden bulunan adapter. Eğer IP adresi statik verilmemişse makina IP adresini DHCP servisinden almıştır. Bu DHCP servisi kendi bağlı bulunduğu networkte  (evimizdeysek evimizdeki modemde) bulunmaktadır.

Host’u Host-Only Networke Bağlayan Adapter: Bu adapter Host’u Guest’lerin ve DHCP Server’ın bulunduğu networke bağlar.

Guest PC’üzerinde de bir adapter bulunur. Bunu bu çıktıdan göremiyoruz fakat bu adaptörün Virtualbox üzerindeki DHCP serverdan  izin verdiğimiz aralıktan IP alacağını tahmin edebiliriz.

Çıktı:

Kaynaklar:

  • https://condor.depaul.edu/glancast/443class/docs/vbox_host-only_setup.html

Umarım faydalı olmuştur. Başka bir yazıda görüşmek üzere!